Deti chcú čítať, len rodičia neraz na to nemajú čas


 

DEŤOM ČÍTA LEN 16 PERCENT OTCOV!

O tom, že čoraz menej rodičov svojim malým ratolestiam číta na dobrú noc (alebo i inokedy počas dňa) rozprávky, sa v súčasnosti veľa hovorí.

Nejde však o to, že by deti strácali o čítanie rozprávok záujem, len treba tento záujem podporiť. Najhoršie sú však na tom naši manželia – otcovia detí.

Väčšinou totiž, ak deťom niekto číta knihy, tak je to práve mamička a nie otec.

Kedy začať s knihami?

Nedá sa jednoznačne povedať, kedy je dobré začať dieťaťu čítať knihy. Neraz si dieťa samo vyberie a už v druhom polroku svojho života prejaví záujem o pestrofarebné leporelá, nakoniec, niet sa čomu čudovať. Avšak my im tým, že im knihy budeme ukazovať a lúštiť s nimi obrázky, či prvé písmenká, čarovný svet kníh priblížime a je veľká pravdepodobnosť, že sa im zapáči. Niektoré deti zaujmú skôr príbehy, ktoré im z kníh čítame, ako farebné obrázky.
 

Nechce sa mu „čítať“?

Ak dieťatko nechce počúvať príbehy, ktoré mu čítate, zrejme ešte nie je schopné uvedomovať si súvislosť deja a vnímať ho. Deti sa to naučia spravidla vo veku okolo osemnásť mesiacov. V prípade, že nie je samé zvedavé na to, čo knihy ukrývajú, stačí podľa odborníkov málo. Dvadsať minút spoločného čítania s rodičmi denne. Vhodné je, keď sa strieda mamička s oteckom, prípadne s inými členmi rodiny, pretože sa naučia vnímať odlišnú intonáciu, okrem toho každý iným spôsobom prerozpráva príbeh alebo vysvetľuje obrázky, čo podporuje predstavivosť a samotné čítanie, či rozprávanie o obrázkoch zase výrazne zlepšuje slovnú zásobu detí.


Od najkratších

Samozrejme, netreba začínať s dlhými „litániami“, ale len s niekoľkoriadkovými zábavnými a zvučnými príbehmi. Na dlhšie príbehy a skutočné rozprávky prichádza čas až vo veku okolo troch rokov. Netreba zabúdať ani na to, že popri čítaní alebo i prezeraní obrázkov, sa dieťa mnohému učí. Samo sa pýta na také veci, ktoré by mu v bežnom živote nenapadli, pretože by nedošlo k situáciám, ktoré by otázky vyvolali.


Pri čítaní sa mnohému učí

Dlhé rozhovory, ku ktorým pri čítaní neraz dochádza, rozvíjajú inteligenciu, emocionálnu a jazykovú úroveň dieťaťa, ale tiež prehlbujú vzťah medzi dieťaťom a rodičom. Prieskum, ktorý v Česku urobilo nakladateľstvo Egmont, ukázal, že 58 percentám detí číta knihu mamička, 19 percentám babička, len 16 percentám otec, 4 percentám dedo, dvom súrodenec a jednému niekto iný. Psychológovia tvrdia, že také malé percento, akému čítajú knihy otcovia, nie je v žiadnom prípade ideálna situácia, ale skôr zdvihnutý prst.


Dobrodružstvá sú naj

Viac ako polovici detí na prvom stupni základných škôl pritom čítajú rodičia každý večer, cez víkendy štvrtine detí a len v pracovný deň tretine detí. Pokiaľ ide o žánre, zvíťazili dobrodružné knihy pred klasickými rozprávkami. Nepreukázalo sa však, že by deti samotné strácali chuť čítať, pozerať si knihy, či počúvať príbehy, je to skôr o tom, že rodičia nemajú, respektíve nenachádzajú čas venovať sa takýmto spôsobom deťom.


Webicon